Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma na celu wyeliminowanie terytorialnych różnic w dostępie do szybkiego internetu, zapewniając budowę szerokopasmowej sieci w tych częściach Polski, które stanowią ,,plamy” na mapie dostępu do internetu.
Program realizowany jest przez Beneficjentów wyłonionych w ramach konkursów ogłoszonych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). W ramach konkursu operatorzy przedstawiają konkretne propozycje projektów inwestycyjnych i wskazują, które punkty adresowe z listy ,,plam” zostaną podłączone do sieci szerokopasmowej.
Projekt pozwoli mieszkańcom tych miejscowości, na równi z mieszkańcami większych miast, korzystać z rozwoju cyfrowego w zakresie komunikacji i informacji ale przede wszystkim dostępu do wszelkich usług zdalnych takich jak usługi e-administracji, e-medycyny, e-edukacji itp.
Aby w pełni wykorzystać potencjał nowych internetowych rozwiązań, finansowane będą też działania pomagające odnaleźć się w wirtualnej rzeczywistości osobom, które mogą mieć z tym problemy, np. w wieku 50+ lub niepełnosprawnym. Specjalne wsparcie będzie też skierowane na wzmocnienie i wykorzystanie potencjału młodych, kreatywnych programistów
W ramach Programu podłączane są w większości małe miejscowości, w których dominuje zabudowa jednorodzinna, a nie obszary charakteryzujące się gęstą, wielorodzinną zabudową.
[1] https://www.orange.pl
Program Polska Cyfrowa (POPC) finansowany jest z dwóch źródeł:
- Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z którego na program przeznaczone jest 2 172,5 mln EUR,
- Środków krajowych – publicznych i prywatnych, których minimalne zaangażowanie wynosi 394,4 mln EUR.
Wkład własny może pochodzić ze środków:
- publicznych – budżetu państwa (np. z budżetu jednostek samorządu terytorialnego szczebla wojewódzkiego, powiatowego lub gminnego)
- prywatnych (np. ze środków własnych beneficjenta będącego podmiotem prywatnym).
Źródła:
https://www.polskacyfrowa.gov.pl/
https://www.orange.pl/view/popc
[1] https://www.orange.pl