Program „Mój prąd”: Jak mieć tani (często nawet darmowy) prąd ze słońca?

1

Program „Mój prąd” jest drugim, obok „Czystego powietrza” programem rządowym, który w założeniu ma być formą walki z problemem smogu oraz drożejących cen nośników energii. Analitycy prognozują znaczący wzrost cen prądu, co jest wynikiem wielu czynników m.in. postępującej inflacji czy transformacji energetycznej Polski.  Odpowiedzią rządu jest więc powyższy program, który ma zachęcać do poszukiwania alternatyw w stosunku do tradycyjnych nośników energii.

W ramach programu oferowane jest bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska do budowy domowej instalacji fotowoltaicznej. Co ciekawe obecnie dostępne instalacje są już na tyle zaawansowane, że bez problemu pracują nawet w pochmurne dni. Oczywiście zimą ciężko będzie uzyskać takie wyniki jak latem, ale średnioroczny bilans i tak jest na tyle dobry, by poważnie wziąć pod uwagę inwestycję w to rozwiązanie. Żywotność fotowoltaiki szacuje się na około 20 lat a instalacja paneli fotowoltaicznych zwraca się średnio po 6-8 latach od zainstalowania.

Na taką inwestycję można uzyskać do 5000 złotych refundacji z programu (o dotację można się bowiem ubiegać dopiero po zakończeniu inwestycji i wpięciu jej do sieci). Dodatkowo osoby, które zdecydują się na montaż fotowoltaiki, mogą sobie to odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

2

Jak w każdym programie obowiązują jednak pewne warunki. Dotacja jest przede wszystkim skierowana wyłącznie do właścicieli domów jednorodzinnych. Kolejną sprawą jest moc instalacji. Musi się ona mieścić w przedziale od 2 do 10 kw. Dofinansowanie można dostać tylko na nową instalację (żaden jej komponent nie może mieć więcej niż 2 lata), a program nie może obejmować przypadków rozbudowy już istniejącej instalacji.

Należy pamiętać że Program został ogłoszony bezterminowo z funduszem 1 miliarda złotych. Tempo wpływania wniosków jest jednak na tyle wysokie, że śmiało można zakładać, iż pieniądze skończą się nawet już w tym roku.


Źródła:
https://mojprad.gov.pl
https://zaradnyfinansowo.pl/moj-prad/


1. www.pobiedziska.pl
2. https://www.teraz-srodowisko.pl